top of page

Astronomsko glasbeni večer na Cerju

V Kulturnem društvu Stanko Vuk smo se v letošnji sezoni odločili, da bi poleg že ustaljenih kulturnih dogodkov v našem kraju, lahko organizirali še nekaj novega. Najbolj se nam je zdel zanimiv predlog Eve Dolinšek o oblikovanju večera na prostem, ki bi bil posvečen astronomiji z dodatkom glasbe. Celoten projekt smo pripravili ter izvedli mladi člani našega društva. Želeli pa smo povabiti še druge ustanove in društva v naši občini z namenom, da bi spodbujali sodelovanje med nami in seveda zato, ker je vsako delo lažje če nas je več! Tako sta zamisel z navdušenjem sprejela TIC Miren in TIC Temnica, ki sta pomagala pri oglaševanju ter pripravi dogodka. Pomoč pri pripravi pa smo dobili tudi iz letalskega modelarskega društva iz Mirna. Dogodek smo postavili na prostor pred spomenikom braniteljem Slovenske zemlje na Cerju, saj je zaradi oddaljenosti od virov svetlobe in odprtega pogleda v nebo najprimernejši kraj v naši neposredni bližini.

Večer se je začel na ploščadi pred vhodom, z uvodno skladbo, ki jo je na violino zaigrala Ana Cotič, študentka na ljubljanski akademiji za glasbo. Sledila je predstavitev na projektorskem platnu, s katero je Andrej Brešan, študent fizike na ljubljanski univerzi, prikazal najrazličnejše vesoljske tematike v obliki poljudno znanstvenega predavanja. Najprej smo si ogledali našo galaksijo in kje se v njej nahaja Osončje. Sledil je prikaz vseh planetov, ki krožijo okoli Sonca in njihovih lun ter njihovih zanimivosti. Videli smo tudi kakšne so možnosti za razvoj življenja v našem Sončnem sistemu, po bliže pa smo spoznali asteroide in komete ter nastanek zvezdnih utrinkov. Po vseh teh podatkih smo si privoščili krajši glasbeni premor ob duetu violine in kotrabasa, na katerega je igral Jernej Budin, ki obiskuje konservatorij za glasbo v Ljubljani. Po premoru je sledil še drugi del projekcije z orisom človeške dejavnosti v vesolju, raketnih poletov, raziskovanja in pošiljanja sond na druge planete ter predstavitvijo prihodnjih vesoljskih raziskav. Ob tem nismo pozabili na prispevek Slovencev k vesoljski tehniki in na astronavte slovenskega rodu. Predavanje smo, že ob mraku, zaključili z dvema skladbama dueta flavte in harfe, na kateri sta zaigrali dijakinji Rebeka Pregelj in Maša Mozetič. Tema nam je omogočila nadaljevanje našega večera, saj smo lahko končno pogledali v vesolje skozi okularje teleskopov. Opazovanje je vodil Mitja Klančič iz Kulturnega društva Stanko Vuk, ki se že veliko let ljubiteljsko ukvarja z astronomijo. Pokazal je tudi model Sonca, Zemlje in Lune, ki ga je sam sestavil. Z njim lahko prikažemo medsebojni položaj teh teles skozi leto, menjavo letnih časov in Lunine ter Sončeve mrke. Nebo nam je bilo  kar precej naklonjeno , saj smo lahko s teleskopi na njem opazovali planete Venero, Jupiter in Saturn, ki so bili hkrati vidni, kasneje pa je vzšla še Luna.

Organizatorje in nastopajoče je zelo razveselilo veliko število obiskovalcev, ki so se odzvali na povabilo in z nami preživeli prijeten poletni večer pod zvezdami. Poleg vseh prej omenjenih oblikovalcev našega večera, bi se radi zahvalili za vso pomoč tudi Editi Petrovčič in Barbari Jejčič iz TIC-a Miren in Temnica, Simonu Beltramu iz Modelarskega društva ter članoma našega društva Blažu Uršiču in Klemenu Cotiču. Želimo si, da bi v prihodnosti organizirali še več takih dogodkov in ljudem približali svet znanosti ter vesolja.

Andrej Brešan

 

bottom of page