Predstavitev knjige
ANATOMIJA POLITIČNEGA ZLOČINA
V Mirnu ljudje radi berejo. Drugače si ni mogoče razložiti tolikšnega števila poslušalcev na predstavitvi knjige Anatomija političnega zločina, ki razkriva nova dejstva v zvezi s trojnim umorom marca 1944, v katerem so izgubili življenje Stanko Vuk, njegova žena Danica in njun obiskovalec. Pogovor z Martinom Brecljem, avtorjem knjige, je vodil priznani zgodovinar Renato Podbersič. Predstavitev knjige je potekala v večnamenskem prostoru občinske stavbe.
Mirenci poznamo mirenskega literarnega ustvarjalca Stanka Vuka, saj se je po njem poimenovalo tudi kulturno društvo v Mirnu. O Stanku Vuku so pisali že mnogi. Spomnimo se morda najbolj odmevne literarizirane zgodbe Fulvia Tomizze z naslovom Mladoporočenca iz ulice Rosetti.
Po študiju v Benetkah se je Stanko Vuk vrnil domov v Miren. Nato je živel v Trstu, kjer je spoznal svojo bodočo ženo Danico Tomažič, sestro tržaškega komunista in narodnega heroja Pinka Tomažiča. Stanka Vuka so skupaj z ženo in njunim obiskovalcem umorili 10. marca 1944. Kdo je bil morilec? Kdo naročnik? S kakšnim namenom je bilo storjeno to gnusno dejanje? Tudi na ta vprašanja so skušali odgovoriti mnogi, a doslej še nihče ni brskal po arhivih, da bi prišel dogajanju do dna.
O podrobnejšem dogajanju in še drugi vprašanjih v zvezi z umorom si lahko preberemo v obsežni knjigi Martina Breclja – Anatomija političnega zločina.
Avtor knjige si je pridobil dostop do arhivov v Rimu, Gorici, Ljubljani. Pot ga je vodila tudi do osebnih arhivov določenih posameznikov. Poiskal je pričevalce iz tiste dobe. Podatke in poizvedbe je iskal tudi pri Slovencih v Argentini. Raziskal in preveril je številne dokumente, ki so bili še do nedavnega zaprti za raziskovalce tega umora. Martin Brecelj pravi, da direktnega dokaza ni, odkril pa je veliko indicev (posrednih dokazov), ki kažejo na storilce.
Robert Petejan in Marta Pavlin